top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Samhain Dönemi, Liminalite, Kaos ve Yazmak

Güncelleme tarihi: 30 Nis 2019


Dün gece önemli bir kutlama anıydı…

 

Avalon Rahibeleri geleneğine göre 31 Ekim’de başlayan “liminal” süreç, 8 Kasım’a kadar devam ediyor. Size önerdiğim Samhain çalışmalarını 8 Kasım’a kadar yapabilirsiniz… Bu iyi haber; ve şimdi kısaca bu tarz performatif ritüellerle ilgil biraz bilgi paylaşalım.


Performans teorisine göre her birey, sosyal çevresiyle her an iletişimde olan bir performansçıdır. Bizlerin her davranışı,

her tutumu bir öğrenilmişlik üzerine inşaa edilmiştir. Bu şu demektir: Bizler bize öğretilmiş olanı kabul edip, üzerine oynarız. Çoğu zaman farkında bile olmadığımız pek çok davranış

kalıbını benimsemiş olarak bir ömür geçiririz.


Öğrenilmiş performansların bir bölümü psikolojide bahsi geçen“kök inanışlar”ı kapsar. Doğu bilgeliğindeki karşılığı

olabilecek “samskaras” terimi ise “tekrar edilmek suretiyle bir patern halini alan ve karmaya yol açan davranış ve

alışkanlıklar”ımız manasına gelir ve bu zihinsel kalıpların bizi tekrar eden bir döngünün (samsara) içine soktuklarına işaret eder.


Anaerkil toplumlara baktığımızda, bereketin ve hasadın arttırılması için bu öğrenilmiş ve otomatik olarak tekrar edilen düzenin dışına çıkılarak yüksek güçlerle temas etme gayreti görülür. Bunun sebebi anaerkil toplumlarda dinamik bir cosmogenesis (evrenin oluşum ve gelişim bilgisi) anlayışı olmasıdır. Tıpkı doğa gibi, bireyler, topluluklar ve kültürler de kesintisiz bir değişime tabidir. Bizim gerçek potansiyelimiz, o kaçındığımız “kaos alanı”nda saklıdır. Rahim, doğumun başladığı karanlık alandır ve bizler ancak kendi rahmimize yol alarak, hakiki potansiyelimizi keşfedebiliriz.


Tam da bu yüzden, yılın karanlık enerjilerinin açıldığı Samhain dönemi pek mühimdir!! Bu dönem bir içe dönme, farketme, yansımalara bakma, değerlendirme, hissetme, içselleştirme ve dinlenerek hayal kurma dönemidir.


Bu platformda paylaşmaya başladığımız bilgilerin akışı bir Günlük Yazma Çalışması sırasında başladı. Oradaki çalışmanın esası kreatif enerjinin serbest bırakılması için tüm dirençlerimizi bırakmamıza yardımcı olmaktı. Kreatif zekanın özgürce devreye girmesi ve bağlantıda olduğumuz içsel zenginliğimizin pür bir kanalı olmak adına öncelikle “hassas” olmaya gönüllü olmamız gerektiği üzerine konuştuk. Zira bariyerlerini çekmiş bir insanın, alıcılık özelliği de ortadan kalkıyor. Alıcılığımıza engel koyarsak, bu kez kendimizi rutin hayatın, sıradan bilincine hapsetmiş oluyoruz.


Bu alanın kucaklayıcı, hatta rahatlatıcı bir alan olması için biz çok çalıştık. Bir performans teorisyeni gözüyle

topluluklara dışarıdan baktığım için, bu alanda tüm arkaik toplumlarda canlılığı ayakta tutan “oyun” ve “ritüel”

kavramlarının yer etmesini hedefledim. Ritüeller, insan davranışlarının sembolik olarak tüm evrenle iletişime geçtiği ve bireyleri dönüşüme götüren süreçlerdir. Ritüellerin can alıcı özelliği olan liminal alan ise iki sosyal yapı arasındaki eşik bölgesidir…


Liminal olan bir oyun alanıdır.

Liminal olan belirsizlik alanıdır ve dolayısıyla kreativitenin tetiklendiği yerdir. Bu çalışmalar kapsamında ritüelistik

(liminal olan) çalışmalara yer vermemin sebebi budur…Kişiler ancak bilinçlerini rutin yaşamdan dışarı çıkarırsa

“olasılıklar diyarı”ndaki potansiyellerine göz gezdirebilirler. Buradaki resme baktığınızda ve cesaret edip burada gezindiğinizde sizin gibi gezintiye çıkmış pek çok dost göreceksiniz…Beyaz tavşanı takip edip, büyüler ormanına gelmiş pek çok oyuncu ruhla, maceralarınızın bir kısmını paylaşıyor olacaksınız. Rüyalarınızda yaptıklarınız için “kim ne der” diye düşünmüyorsunuz, değil mi? Kendiliğinden oluveriyor, süreç liminal; iki günün arasındaki karanlıkta (kaosun yaratıcı enerjisinde) ruhunuz özgürce kendini ifade ediyor.

İşte biz hem bu ifadeyi seviyor ve ona “yargısız” bir şekilde kucak açıyoruz, hem de geriye dönüp yaptığımız yazı

çalışmalarımızla kendimizi “kendimizle uyumlu” yollarda yürümek için her gün baştan şekillendiriyoruz.


Bu yazıyı sizi biraz cesaretlendirmek için yazıyorum. Lütfen bu alanı kendi yaratıcı enerjinizin açığa çıkmasına

hizmet eden, dişi enerjiyle sarıldığınız ve “communitas” ruhuyla yükseleceğiniz bir sürecin aracı olarak görün. Hemen bir günlük edinin ve bol bol yazın.

Aşk dolu, bol farkındalıklı günler diliyorum …


Sevgi ve dostlukla,

Aylin.


Hashtags39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.
bottom of page